Kaupade ja teenuste klassifitseerimise uus versioon jõustub 1. jaanuaril 2025
1. jaanuaril 2025 jõustub kaubamärgiga tähistatavate kaupade ja teenuste rahvusvahelise klassifikatsiooni („Nizza klassifikatsioon“) uus versioon.
Kaubamärgitaotluse esitamisel tuleb märkida taotlusesse kaubad ja teenused, mille tähistamiseks kaitset soovitakse. Loetelu koostamise lihtsustamiseks on kaubad ja teenused jagatud klassidesse rahvusvahelise süsteemi järgi, mida kutsutakse Nizza klassifikatsiooniks. Uus Nizza klassifikatsiooni redaktsioon ilmub iga viie aasta tagant.
Kaubamärk saab õiguskaitse konkreetsete kaupade ja teenuste tähistamiseks. Kaubamärgitaotlusse märgitud kaubad ja teenused määravad kaubamärgi omanikule antava õiguskaitse ulatuse. Loetelu sisu peaks vastama kaubamärgi kasutaja vajadustele ning kiirema menetluse tagab see, kui loetelu koostamisel on võetud arvesse Nizza klassifikatsioonis toodud liigitusi ja sõnastusi.
Kaubamärgitaotluse kiirmenetluse puhul on väga oluline kasutada korrektset kaupade ja teenuste loetelu, mille koostamisel oleks kasutatud ühtlustatud andmebaasis Nizza klassifikatsioonile vastavaid klasse ja nimetusi.
Meeles tasub pidada ka seda, et kaubamärgitaotluse esitamisel märgitud kaupade ja teenuste loetelu hiljem enam täiendusi teha ei ole võimalik. Seevastu piirangud ja loetelust mõne kauba või teenuse kustutamine on lubatud.
Mida kaupade ja teenuste klassifitseerimisel tasuks arvestada?
- Kaubamärgi õiguskaitse ulatuse määrab see, milliste kaupade ja teenuste tähistamiseks on registreering saadud.
- Taotluse esitamise eest makstav riigilõivu suurus oleneb taotlusse märgitud kauba- ja teenuseklasside arvust.
- Kaupade ja teenuste klassifitseerimine aitab teostada (soovitavalt enne taotluse esitamist) otsingut varasemate õiguste osas, mis võiksid olla takistuseks kaubamärgi registreerimisel.
- Pärast kaubamärgitaotluse esitamist ei ole võimalik kaupade ja teenuste loetelu täiendada, vaid üksnes piirata.
- Kaubamärk saab õiguskaitse 10 aastaks, mistõttu tasuks kaupade ja teenuste loetellu märkida ka need kaubad/teenused, mille osas võib tulevikus tekkida vajadus taotletav kaubamärk kasutusele võtta.
- Samas tasub meeles pidada, et kui kaubamärki ei ole pärast registreerimist 5 aasta jooksul loetelus nimetatud kauba või teenuse tähistamiseks kasutatud, siis võib iga isik taotleda kaubamärgiomaniku ainuõiguse lõppenuks tunnistamist selle konkreetse kauba või teenuse osas.
Kuidas ära hoida olukorda, kus soovid registreerida kaubamärki, kuid ei tea, kuidas kaupu ja teenuseid liigitada või kuidas kindlaks teha, kas eksisteerib mõni varsem õigus, mis võiks saada tähise registreerimisel takistuseks? Võta ühendust Patendibüroo KÄOSAAR patendivolinikega juba kaubamärgi väljatöötamise käigus ja me aitame teostada taotluse esitamisele eelnevat otsingut, koostada kaupade ja teenuste loetelu ning lisaks ka hinnata võimalikke ohte, mis võivad tekkida nii registreerimise kui potentsiaalsete vaidluste käigus.
Tagasi